Nowi podopieczni już poza wolierą adaptacyjną

Nowi podopieczni już poza wolierą adaptacyjną
15.03.2023
209

Od pewnego czasu, na terenie Pokazowej Zagrody Żubrów, można dostrzec powiększone stado pawii indyjskich. Ptaki te, to dodatkowa atrakcja, co ważne~planowana ze sporym wyprzedzeniem czasowym. Grupka przewidzianych do wypuszczenia osobników od wielu miesięcy, przebywała w wolierze usytuowanej w sąsiedztwie budynku edukacyjnego~ekspozycyjnego. Ptaki oswajały się z nowym miejsca przebywania, aż z czasem uznały je za swój rewir. Dzięki takiemu postępowaniu, udało nam się uzyskać cel, na którym nam najbardziej zależało~kiedy po wypuszczeniu na wolność, nie oddalały się od miejsca, w którym przyszło im dojrzewać do tego stopnia, że nawet nocą oraz wczesnym rankiem... przebywały na dachu woliery.  Dodatkowo zauważyliśmy, że nie rozdzielają się i często wracają w okolice woliery adaptacyjnej~to tam czują się bezpiecznie. 

Nowi podopieczni,  dzięki wrodzonemu instynktowi, są dość płochliwi. Taki naturalny behawior jest niezwykle ważny, gdyż ogrodzenie obiektu nie jest pod prądem i często przedostają się do niego różne drapieżniki (kuny, lisy, borsuki). Dlatego też ptaki na miejsce nocnego spoczynku wybierają najczęściej konary wysokich drzew. 

Niestety, groźniejsi od drapieżników, możemy okazać się jednak my~ludzie. Dlatego też bardzo prosimy aby zapoznać się z obowiązującym regulaminem zamieszczonym zarówno przez wejściem do Pokazowej Zagrody Żubrów jak i na naszej stronie internetowej pod linkiem Regulamin Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Liczymy na to, że Zwiedzającym zależy na dobrostanie wszystkich naszych podopiecznych i będą Państwo zwracać szczególnie uwagę na te zachowania, które są zabronione we wszystkich podobnych ośrodkach zajmujących się zwierzętami.

Do takich zachowań z pewnością zaliczamy próby łapania, gonienia zwierząt oraz krzyki. Takie podejście może niepokoić ptaki i powodować u nich niepotrzebny stres (mający bezpośredni wpływa na stan zdrowotny). Co równie bardzo ważne, prosimy o zachowanie spokoju przy spotkaniu ze spacerującymi pawiami, aby ptaki czuły się na terenie Pokazowej Zagrody Żubrów w pełni bezpieczne. Pawie nie wymagają dokarmiania, bo ogród pełen jest roślinności zielnej jak i drobnych owadów stanowiących ich naturalną bazę żerową. Nie należy więc dawać zwierzętom żadnych pokarmów, które podane przez człowieka mogą przynieść więcej szkody niż pożytku (w tym niestety śmierć zwierzęcia). Przypominamy jednocześnie, że są to dzikie stworzenia, które w razie gdy poczują się zagrożone~mogą zaatakować i dotkliwe zranić. W związku z powyższym ptaki powinny mieć możliwość swobodnego przemieszczania się, bez zaczepiania ze strony Zwiedzających.

Teraz przed nimi trudniejszy czas. W wolierze były bezpieczne, w ogrodzie Pokazowej Zagrody Żubrów, gdzie natura rządzi się swoimi prawami, będą musiały same się ochronić, zwłaszcza nocą, kiedy aktywne są drapieżniki zaś w ciągu dnia nauczyć się oraz przyzwyczaić do przebywania w obecności ludzi.

Foto: Michał Makowski

Zobacz galerię
Powrót