ŻUBR. KRÓL PUSZCZY~najnowszy film dokumentalny o majestatycznych żubrach

ŻUBR. KRÓL PUSZCZY~najnowszy film dokumentalny o majestatycznych żubrach
16.08.2023
176
             W ostatnich dniach, swoją premierę na srebrnym ekranie miał film dokumentalny "Żubr. Król puszczy". Jest to opowieść o żubrach, przedstawiona w rytmie czterech pór roku. Sięga ona po temat złożoności świata przyrodniczego i nakreśla historię żubrów na kontynencie europejskim. Wartym podkreślenia jest fakt ukazania tego gatunku, zarówno jako istotnej części złożonej sieci różnorodności biologicznej naszego kraju oraz bardzo cennego gatunku w ujęciu europejskim. Zdjęcia realizowane były m.in. w prastarej Puszczy Białowieskiej jak i w górnośląskich Lasach Pszczyńskich. Już dawno nie było o tych majestatycznych zwierzętach, tak świetnie przygotowanego filmu z zapierającymi dech w piersiach zdjęciami, pokazującymi oraz opisującymi przyrodę lepiej niż słowo. 
             Jérôme Ségur~francuski reżyser swoją karierę w branży fotografii oraz filmów w tym przyrodniczych i dokumentalnych, rozpoczął w 1990 roku. Swoje zdjęcia publikuje m.in. Magazynie Geo, Le Figaro, The Sunday Times. Ma na swoim koncie ponad 25 nagradzanych na wielu festiwalach tytułów dokumentalnych, które są dystrybuowane przez największe stacje, zarówno francuskie jak i zagraniczne, w tym: Francce 3, TF1, France 5, ARTE. W 2016 roku wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny kino: „Usta wilka”. W 2008 roku pojawił się dokument „Ameryka. Kraina bizonów”, w którym w bardzo emocjonalny sposób, przedstawił reżyser historię oraz więzi m.in. rdzennych amerykanów z bizonami. 
             Z kolei za montaż, odpowiedzialna jest Sylvie Perrin, która jest autorką montażu w krótkometrażowej animacji „Zapierający dech w piersi” z 2016 roku. Animacja ta prezentowana była w następnym roku, m.in. na festiwalach w Bucheon, Genewie i Cannes. W swoim dorobku podejmuje także istotne tematy, społeczno~ekonomiczne (np. związane z kryzysem migracyjnym) oraz kulturalne. 
               Kompozytorem muzyki do zdjęć jest Serge Besset, który napisał ścieżkę dźwiękową do wielu filmów animowanych Studia Folimage. 
  Autorem zdjęć i nagrań dźwięku,  jest Krystian Matysek. Absolwent Realizacji Obrazu Filmowego i Telewizyjnego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładowca w warszawskiej Akademii Sztuk Dokumentalnych (ADA). Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w roku 2015 lider komisji oceniającej. Swoją pracę z kamerą rozpoczął w 1992 roku jako operator kamery, reżyser, autor zdjęć do filmów zarówno dokumentalnych i jak fabularnych, seriali oraz spektaklów. Spośród jego znakomitego dorobku artystycznego, wymienić należy m.in. „Tętno pierwotnej puszczy” z 1995 roku (specjalna nagroda za zdjęcia Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi), „Dziobem i pazurem” z 2001 roku (za które otrzymał szereg prestiżowych nagród na festiwalach m.in. w Grenoble, Menigoute, Barcelonie, Brukseli), „Niedźwiedź. Władca gór” i „Sekrety miłości” z 2012 roku czy „Łowcy miodu” z 2016 roku. Za ten ostatni obraz, reżyser, scenarzysta oraz operator w jednej osobie~Krystian Matysek, otrzymał podczas bristolskiego festiwalu filmów przyrodniczych Wildscreen 2016, nagrodę Panda Award w kategorii „Ludzie i Przyroda” (foto festiwalowe w galerii poniżej). Festiwal ten (istniejący od 1982 roku), uznawany jest za najważniejsze, światowe wydarzenie w branży dokumentów przyrodniczych, stąd też statuetki na nim przyznawane, określane są mianem „Zielonych Oscarów”. Partnerami Festiwalu są m.in. BBC EARTH, Disneynature, Nat Geo Wild, ORF, RED. W przeważającej części, filmy biorące udział w ww. festiwalu, pochodzą z Wielkiej Brytanii i krajów anglojęzycznych, niewiele trafia się z krajów niemieckojęzycznych. W ponad trzydziestoletniej historii festiwalu, nie było wśród nominowanych, filmu z Polski. Zatem „Łowcy miodu” jest pierwszym filmem, który reprezentował polską kinematografię w światowej branży mediów przyrodniczych. Warto dodać, że w edycji z roku 2016 nadesłanych zostało 900 filmów i programów o tematyce przyrodniczej. Ostatnimi, wartymi zapoznania się produkcjami, w których udział brał Krystian Matysek są: „Simona”~film dokumentalny z 2022 roku opowiadający o prof. Simonie Kossak oraz  „Perły Bałtyku”. Obecnie trwają końcowe prace nad „Naturą bez granic”.
             Mając przyjemność współpracy z Krystianem Matyskiem przy zdjęciach do „Żubr. Król puszczy” (oryginalny tytuł „Le bison d’Europe colosse de la forêt”), niezmiernie cieszy fakt, że jest On częstym gościem w Pszczynie i przyroda ziemi pszczyńskiej (i nie tylko) jest Mu doskonale znana i bliska.
Więcej informacji o filmie, w folderze w języku francuskim, dostępnym pod linkiem Le bison d’Europe colosse de la forêt.
Serdecznie polecamy i gorąco zachęcamy do obejrzenia filmu.
Foto: John Craig, Krystian Matysek, Michał Makowski
Zobacz galerię
Powrót