Zbliża się XXVI Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich "O Róg Księcia Pszczyńskiego"

Zbliża się XXVI Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich
17.08.2023
183

XXVI Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Księcia Pszczyńskiego”, to najważniejsze święto w regionie, dla wszystkich sygnalistów, miłośników i sympatyków muzyki myśliwskiej, która jest ważnym elementem łowiectwa. Sygnały myśliwskie są istotną częścią organizowanych łowów i wszelkich uroczystości łowieckich. Ich wykonywanie tworzy niezapomnianą atmosferę wśród uczestników. Sygnały myśliwskie stanowią oprawę wykonywania polowania, a muzyka myśliwska podkreśla charakter wszystkich uroczystości w życiu łowieckim.

Tradycja wykonywania sygnałów jest szczególne ważna na historycznej Ziemi Pszczyńskiej, gdzie stworzony został podstawowy instrument - Plesówka - która powstała w Pszczynie z inicjatywy Księcia Pszczyńskiego, Jana Henryka XI Hohberg von Pless. Inspiracją była potrzeba stworzenia instrumentu mniejszego od używanych rogów Par Force, tak powstała Plesówka (nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy Pszczyny - Pless). Plessówka powstała w 1870 roku we wrocławskiej pracowni rzemieślniczej Hirschberga, wg planów i zamysłu księcia pszczyńskiego - Jana Henryka XI Hochberg von Pless. Muzyczne walory plessówki o nośnym brzmieniu w lasach oraz jej techniczne zalety, jak niewielki ciężar i ergonomiczny kształt, zapewniły idei gry na niej, świetny rozkwit po dzień dzisiejszy. Pszczyński muzyk i księgarz Rosner, usystematyzował, zaaranżował oraz spisał sygnały na zlecenie księcia, które następnie wydawane zostały drukiem w 1898 roku „Jagd-Signale und Fanfaren zusammengestellt und rhythmisch geordet von J. Rosner” w pszczyńskim wydawnictwie Augusta Krummera. Instrument zyskał szybko popularność i jest powszechnie używany w wielu krajach naszego kontynentu. Skomponowano wiele sygnałów dostosowanych do wydarzeń życia łowieckiego.

Podczas przeglądu konkursowego, sygnaliści  konkurują ze sobą w jakości wykonania, stąd też organizowanych jest wiele konkursów. Jednym z najważniejszych jest właśnie Konkurs „O Róg Księcia Pszczyńskiego”. Organizowany jest w Pszczynie od 26 lat przez Komisję Kultury, Tradycji i Promocji Łowiectwa przy Zarządzie Okręgowym w Katowicach Polskiego Związku Łowieckiego.

Konkurs odbędzie się 2 września 2023 roku w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim.

Rozpoczęcie konkursu o godz. 9.00

Konkurs zostanie rozegrany w kategoriach:

  • solowej w klasach A, B, C, D
  • zespołowych klasach G, A, B, C, D

Odbędzie się również konkurs muzyki myśliwskiej w kategoriach MB, MSH.

Z okazji obchodzonego z okazji 150 rocznicy urodzin oraz 80 rocznicy śmierci, Księżnej Daisy Hochberg von Pless oraz obchodzonego w Pszczynie i Wałbrzychu "Roku Daisy", organizatorzy ogłaszają konkurs na najlepsze solowe wykonanie Fanfary na cześć Księżnej Daisy. Nagrodę w tym konkursie - mały róg myśliwski Pless - ufunduje Burmistrz Miasta Pszczyny

Foto: Michał Makowski

Zobacz galerię
Powrót