contact

Kontakt

Telefony:
32 447 05 03 - Biuro Informacji Turystycznej oraz rezerwacja biletów
32 447 05 03 - Biuro zagrody

668 147 055 - kontakt z mediami, PR

E-mail:
zagroda@pszczyna.info.pl

Nasz adres:

Pokazowa Zagroda Żubrów

ul. Żorska 5

43-200 Pszczyna

Znajdź nas:

Formularz

  Aktualności

  Wspomnienia dawnych lat...

  Willy Benzel-ostatni łowczy książąt pszczyńskich w swoich wspomnieniach, z okresu pracy dla rodziny Hochberg von Pless umieścił ciekawe informacje dotyczące książęcego stada żubrów. Przytaczamy jedną z nich poniżej:

  "Kiedy w 1893 roku znowu sprowadzono z Białowieży pięć żubrów i wraz z  miejscową populacją wypuszczono je do wygrodzonego zwierzyńca o powierzchni dziesięciu tysięcy hektarów, dobroczynne tego skutki szybko dały się zaobserwować. Zniknęły wszelkie wcześniej obecne objawy degeneracji. Polepszenie się stanu zdrowotnego wyraźnie się uzewnętrzniło.

  Suknia żubrów stała się gładka i lśniąca, ruje odbywały się regularniej, głównie jesienią, dzięki czemu cielęta przychodziły na świat w ciepłej porze roku, a przy naturalnej bazie żerowej dobrej jakości żubrzyce i cielęta wchodziły w okres zimowy w dobrej kondycji. przy okazji zaobserwowano, iż prócz typowej zadawanej zimą karmy, z której na sztukę przypadało dziesięć kilogramów najlepszego siana łąkowego oraz dwa kilogramy owsa i buraków, również kasztany były przez zwierzęta chętnie zjadane i miało to jak najlepsze skutki."
   
   
  Foto: Pszczyńskie stado żubrów w 1937 roku. Autor:Erna Mohr. Źródło: Księga Rodowodowa Żubrów
  Źródło: "Pszczyńskie lasy, bagna polesia" Willy Benzel, Wydawnictwo AtraWorld, 2020 rok. 
   
   

  2021-03-24