contact

Kontakt

Telefony:
32 447 05 03 - Biuro Informacji Turystycznej oraz rezerwacja biletów
32 447 05 03 - Biuro zagrody

668 147 055 - kontakt z mediami, PR

E-mail:
zagroda@pszczyna.info.pl

Nasz adres:

Pokazowa Zagroda Żubrów

ul. Żorska 5

43-200 Pszczyna

Znajdź nas:

Formularz

  Aktualności

  NOWE ZAJĘCIA W OFERCIE ARIPZP - ZAPISY WCIĄŻ TRWAJĄ!

  MAMY TO: Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach do edukacji ekologicznej na terenie Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowej Zagrody Żubrów
   
  Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej od lat współpracuje z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w zakresie realizacji zajęć edukacyjnych o tematyce przyrodniczo - ekologicznej, a także z kwestii tworzenia ogrodu botanicznego na terenie Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej.
   
  Dla ARiPZP niezwykle istotny jest aspekt edukacyjny prowadzonych obiektów - Pokazowej Zagrody Żubrów oraz Zagrody Wsi Pszczyńskiej, ponieważ budowanie świadomości wśród młodego pokolenia oraz dokształcanie dojrzałych już ludzi jest sprawą bardzo istotną.
   
  Wykorzystujemy elementy nauczania Montessori, czyli kompleksowego podejścia do tematu nauczania z charakterystycznymi ścieżkami tematycznymi pozwalającymi na naukę przez poznanie i doświadczenie, z użyciem wyobraźni, która, jak mawiał Albert Einstein jest ważniejsza od wiedzy, gdyż wiedza jest ograniczona...
   
  Z radością informujemy, iż otrzymaliśmy z WFOŚiGW ponownie dofinansowanie na działalność edukacyjną na terenie naszych obiektów i do oferty wprowadziliśmy także nowe zajęcia:
   
  "Tropem żubra” – warsztaty w nowej, interesującej odsłonie odbywające się w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Parku Pszczyńskim mające na celu przekazanie uczestnikom wiedzy na temat największego żyjącego w Europie ssaka, a także dające możliwość bezpośredniego z nim kontaktu. Mowa oczywiście o żubrze. Ponadto dzieci biorące udział w warsztatach będą mogły się zapoznać z innymi żyjącymi w Pokazowej Zagrodzie Żubrów zwierzętami, takimi jak: jeleń szlachetny, daniel, sarna, muflon, osioł, królik domowy, łabędź, paw indyjski, gęś garbonosa, kaczka krzyżówka, bażant królewski, bażant diamentowy, bażant złocisty. Przygotowane zajęcia ze względu na charakter odbywać się będę dwutorowo, tj. na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami i na tarasie widokowym oraz (lub) wewnątrz budynków gdzie przeprowadzone będą zajęcia na bazie przygotowanych „aktywnych” materiałów dydaktycznych i ekspozycji.
   
  " Z legendą w przyrodę”– nowe zajęcia będące swego rodzaju ścieżką edukacyjno-przygodową, umożliwiające uczestnikom zwiedzenie obydwu obiektów tj. Pokazowej Zagrody Żubrów i Skansenu. Na ich terenie powstaje bowiem „Szlak śląskich skrzotów – demonów”, które zgodnie ze śląską mitologią mają wpływ na kształtowanie przyrody, ochraniają rośliny i zwierzęta przed niebezpieczeństwem a także, pośrednio/bezpośrednio (...) mają wpływ na nasze codzienne życie;) W każdym z obiektów zostanie przedstawiona krótka historia skrzotów i ich wpływ na kształtowanie bioróżnorodności. Ponadto w drodze pomiędzy Skansenem a Zagrodą Żubrów zostaną także usytuowane dwa skrzoty, które uczestnicy będą mieli za zadanie odnaleźć i zaznaczyć na mapce, którą otrzymają od Organizatorów. Zajęcia są doskonałym połączeniem ekologii oraz historii, tradycji i kultury Górnego Śląska. W szkołach dzieci uczą się na temat mitologii greckiej i rzymskiej lecz o mitologii śląskiej mało kto słyszał a mamy się czym pochwalić;)I ... nie zawahamy się jej użyć;)
   
  Dla najbardziej aktywnych uczestników zajęć przewidujemy nagrody rzeczowe!
   
  KONTAKT DO POKAZOWEJ ZAGRODY ŻUBRÓW: 32 447 05 03
   
  - „Sekrety pszczół” – zajęcia obejmują spacer po Skansenie, podczas którego dzieci mają możliwość zapoznania się z życiem i charakterystyką pszczół oraz zwyczajami i relacjami panującymi w ulu, jak również zależnościami pomiędzy światem roślin i owadów, co jest niezwykle istotne. Podczas zajęć dzieci zwiedzają z pszczelarzem Skansen oraz ekspozycje stałe i czasowe. Bardzo interesująca jest wizyta w czynnej pasiece zlokalizowanej na terenie
   
  obiektu. Elementy Montessoriańskiej szkoły - czyli nauka przez poznanie i doświadczenie - podczas zajęć pozwalają na lepsze zapamiętanie przekazanych treści i uzyskanie bardziej zadowalających efektów nauczania.
   
  - „Cztery pory roku w ogrodzie prababci” – zajęcia poświęcone babcinym ziołom i roślinom rosnącym w skansenowym ogrodzie, a także nieopodal wielu domów. Podczas warsztatów uczniowie rozpoznają zioła po zapachu, wyglądzie i smaku oraz mogą przygotować własną mieszankę ziół i przypraw. Ponadto dzieci i młodzież mają możliwość posiania lub posadzenia ziół, które później, wraz z tabliczką pamiątkową zabierają ze sobą do domu, wykonania ciekawych różnobarwnych naparów ziołowych, różnorodnych, edukacyjnych zielników, czy też wzięcia udziału w babcinej produkcji kosmetyków –
   
  wykonanie mydełek z suszami ziołowymi. Będzie to także nauka przez poznanie i doświadczenie z wykorzystaniem wszystkich zmysłów, co daje bardzo dobre efekty nauczania. W zależności od pory roku planujemy zajęcia „ Babcia i ogród wiosną i latem” oraz "Babcia i ogród jesienią i zimą"
   
  Dla najbardziej aktywnych uczestników zajęć przewidujemy nagrody rzeczowe!
   
  KONTAKT DO SKANSENU - ZAGRODY WSI PSZCZYŃSKIEJ: 604 508 718
   
   
  Serdecznie zapraszamy
   
  Z tradycji czerpiemy siłę…
   

  W trakcie przygotowań do zajęć edukacyjnych

   

  2020-09-22