contact

Kontakt

Telefony:
32 447 05 03 - Biuro Informacji Turystycznej oraz rezerwacja biletów
32 447 05 03 - Biuro zagrody

668 147 055 - kontakt z mediami, PR

E-mail:
zagroda@pszczyna.info.pl

Nasz adres:

Pokazowa Zagroda Żubrów

ul. Żorska 5

43-200 Pszczyna

Znajdź nas:

Formularz

  Aktualności

  Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu!

   

   
   
   

  Święto zainicjowała Rada Europy i jest ono obchodzone we wszystkich krajach Europejskiej Konwencji Krajobrazowej (EKK). Promuje ona ochronę, zarządzanie oraz planowanie krajobrazów i organizuje międzynarodową współpracę w kwestiach scenerii oraz pejzaży krajobrazowych. EKK jest pierwszym traktatem międzynarodowym, który dotyczy wyłącznie krajobrazów. Została ona przyjęta 20 października 2000 roku we Florencji i ratyfikowało ją 40 krajów. Polska sygnowała dokument w 2004 roku.

   
  Tegoroczna edycja obchodzona jest pod hasłem "Drzewo w krajobrazie". Drzewa stanowią najtrwalszy naturalny komponent w krajobrazie oraz kształtują go w ciągu wieków. Są dominantami układu przestrzennego, zarówno pod względem wizualnym, jak i w odniesieniu do oddziaływania klimatycznego, ekologicznego, oczyszczającego środowisko. Potęgują walory danego terenu tworząc ład przestrzenny, wyznaczając dane funkcje określonym miejscom w krajobrazie. Towarzyszą człowiekowi od zawsze. Zróbmy wszystko aby drzew było jak najwięcej i chrońmy Przyrodę.
   
  Kończymy cytatem prof. Simony Kossak "Nie zgadzamy się na traktowanie naszej Ziemi Ojczystej jak cudzego przedsiębiorstwa postawionego w stan likwidacji, gdzie za grosze rozdaje się i marnotrawi całe dobro, jakie jeszcze jest, na beztroskie niszczenie własności przyszłych pokoleń, czyli urody naturalnego krajobrazu i zasobów przyrody, której obecne pokolenie Polaków nie jest właścicielem, lecz zaledwie depozytariuszem, którą ma obowiązek przekazać w stanie niepogorszonym dzieciom i wnukom (...)"
   
   
   
   
   
   
   
   
   

  2020-10-20