contact

Kontakt

Telefony:
32 447 05 03 - Biuro Informacji Turystycznej oraz rezerwacja biletów
32 447 05 03 - Biuro zagrody

668 147 055 - kontakt z mediami, PR

E-mail:
zagroda@pszczyna.info.pl

Nasz adres:

Pokazowa Zagroda Żubrów

ul. Żorska 5

43-200 Pszczyna

Znajdź nas:

Formularz

  Aktualności

  Drewnojadom po raz kolejny powiedzieliśmy NIE!

  - czyli kolejny etap fumigacji zakończony sukcesem

   

  W trosce o zabytkowe chałupy w pszczyńskim skansenie Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zdecydowała o przeprowadzeniu kolejnego etapu prac konserwatorskich, polegających na zastosowaniu fumigacji oraz metody natryskowej, których celem było wyeliminowanie gnieżdżących się w drewnianych elementach drewnojadów – spuszczeli i kołatków. Podczas tego etapu zabiegom zostały poddane następujące budynki: Spichlerz z Rudołtowic, Kuźnia z Goczałkowic oraz Wiata nieistniejącego Kościoła w Golasowicach. Prace konserwatorskie zostały zakończone sukcesem. Wszystkie budynki można ponownie zwiedzać i podziwiać. W dniu 12.11.2019 odbył się odbiór w/w robót z udziałem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Przedstawicieli Powiatu Pszczyńskiego. Koszt zrealizowanych w ramach bieżącego etapu prac wynosi 15 187 zł. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przeznaczył na ich wykonanie dotację w wysokości 10 187 zł.  Kwota w wysokości 5000 zł została dofinansowana przez Powiat Pszczyński.

  Na dzień dzisiejszy zabiegom polegającym na eliminacji insektów drewna zostały poddane już wszystkie budynki wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, zlokalizowane w pszczyńskim skansenie, tj. Chałupa mieszkalna z Grzawej, Masztalnia z Wisły Wielkiej, Stodoła ośmioboczna z Kryr, Spichlerz z Rudołtowic, Kuźnia z Goczałkowic oraz Wiata nieistniejącego Kościoła w Golasowicach.

  Mając na uwadze ochronę dziedzictwa materialnego i niematerialnego drzemiącego w tych niezwykle klimatycznych chałupach informujemy, iż w najbliższym czasie planujemy przystąpić do kolejnych zabiegów konserwatorskich pozwalających na utrzymanie konstrukcji budynków w odpowiedniej kondycji, co pozwoli ludziom na ich podziwianie przez długie lata.

   

  Z tradycji czerpiemy siłę…do dalszego działania.

  ARiPZP

   

  SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA I UDZIAŁU W WYDARZENIACH ORGANIZOWANYCH W SKANSENIE I INNYCH OBIEKTACH PROWADZONYCH PRZEZ SPÓŁKĘ! 

   

  2019-11-14