contact

Kontakt

Telefony:
32 447 05 03 - Biuro Informacji Turystycznej oraz rezerwacja biletów
32 447 05 03 - Biuro zagrody

668 147 055 - kontakt z mediami, PR

E-mail:
zagroda@pszczyna.info.pl

Nasz adres:

Pokazowa Zagroda Żubrów

ul. Żorska 5

43-200 Pszczyna

Znajdź nas:

Formularz

  Zwierzęta - muflon

  Systematyka

  KRÓLESTWO - zwierzęta
  TYP - strunowce
  GROMADA - ssaki
  RZĄD - parzystokopytne
  RODZINA - krętorogie
  RODZAJ - muflon
  GATUNEK - muflon (Ovis musimon)

  Występowanie

  Korsyka i Sardynia. Introdukowany w wielu miejscach Europy. Do Polski, na Dolny Śląsk (Góry Sowie) trafił na początku XX wieku.

  Środowisko życia

  Zamieszkuje suche, skaliste obszary górskie, pokryte rzadkim drzewostanem, z gęstym drzewiastym podszyciem. Zimą schodzi w doliny, latem idzie w góry.

  Charakterystyka

  Przodek owcy domowej. Długość ciała do 130 cm, wysokość w kłębie do 88 cm, ciężar ciała do 40 kg. Ubarwienie w lecie rudawo-brunatne, w zimie ciemniejsze. U samców (tryków) występują białawe plamy na obu bokach. Rogi - ślimy, skręcone ślimakowato do dołu, u starego tryka tworzą kształt litery C, a nawet koło. Owce z reguły nie mają ślimów, ewentualnie małe i skierowane do tyłu.

  Tryb życia

  Przez cały rok żyją gromadnie w stadach złożonych z kilkunastu sztuk, którym przewodzi stara samica. W lecie starsze tryki żyją w odrębnych małych stadach, stare natomiast samotnie. Swoje terytorium znaczą wydzieliną z gruczołów znajdujących się między palcami. W ciągu dnia przebywają w gęstwinach liściastych drzew lub świerczynach, chodzą na żerowiska czasem bardzo daleko, następnie wracają do swoich ostoi.

  Odżywianie

  Zwierzęta roślinożerne. Żywią się trawami, ziołami, liśćmi, pędami oraz owocami drzew i krzewów. Żerują głównie wieczorem i wczesnym rankiem, a także w dzień.

  Rozród

  Podczas okresu godowego (październik - grudzień) samce toczą między sobą walki o samice (owce). Czasem dochodzi do złamań kręgów szyjnych, a nawet splątania ślimów i niemożności ich rozłączenia, w wyniku czego walczący giną z wyczerpania i głodu. Młode rodzą się po 150-dniowej ciąży. W miocie jest zwykle jedno młode, matka karmi je mlekiem przez 5 miesięcy, mimo iż od ukończenia 3 tygodnia życia jedzą już trawę i liście. Jagnię pozostaje przy matce przez 2 lata. Żyją około 18 lat.

  Zagrożenie i ochrona

  W Polsce jest zwierzęciem łownym z okresem ochronnym.