contact

Kontakt

Telefony:
32 447 05 03 - Biuro Informacji Turystycznej oraz rezerwacja biletów
32 447 05 03 - Biuro zagrody

668 147 055 - kontakt z mediami, PR

E-mail:
zagroda@pszczyna.info.pl

Nasz adres:

Pokazowa Zagroda Żubrów

ul. Żorska 5

43-200 Pszczyna

Znajdź nas:

Formularz

  Zwierzęta - dzik

  Systematyka

  KRÓLESTWO - zwierzęta
  TYP - strunowce
  GROMADA - ssaki
  RZĄD - parzystokopytne

  Występowanie

  Pierwotnie występował w Europie, północnej Afryce i Azji, aż po Japonię i Indonezję na południowym wschodzie. Obecny, naturalny zasięg występowania dzika obejmuje tereny od północnych krańców Afryki poprzez środkową i południową Eurazję. W Polsce występuje na terenie całego kraju, w Tatrach nieliczny, dochodzi do górnej granicy lasu powyżej 1400 m n.p.m.

  Środowisko życia

  Zasiedla głównie lasy liściaste i mieszane, ponieważ tam znajduje pokarm i schronienie.

  Charakterystyka

  Duży ssak o krępej budowie. Przeciętnie osiąga 1,1 - 1,5 m, a największe osobniki do 2 m długości ciała bez ogona. Na krótkiej, grubej, muskularnej szyji osadzony jest klinowaty łeb. Część przedoczna wyciągnięta w długi ryj (gwizd). Stojące uszy (słuchy) w kształcie trójkąta są silnie owłosione. Oczy dzika (świece) są małe i brunatne. Silne, czteropalczaste nogi (biegi) zakończone racicami. Skóra pokryta twardą, elastyczną szczeciną oraz gęstymi włosami wełnistymi. Ubarwienie jest zmienne, latem ciemniejsze. Może przechodzić od niemal czarnego przez brązowoczerwone po płowe. Młode dzika (warchlaki) do 3-4 miesiąca życia mają wzdłuż tułowia czarne pasy.

  Tryb życia

  Zwierzę stadne, żyjące w grupach rodzinnych nazywanych watahami. W skład gromady wchodzi od kilku do dwudziestu osobników obu płci, stara locha - przewodniczka oraz locha z warchlakami. Odyńce rzadko wiążą się z grupą, zwykle bytują samotnie. W ciągu dnia odpoczywają w barłogach (legowiskach) lub tarzają się w błocie. W nocy wyruszają na żer.

  Odżywianie

  Dzik jest typowym wszystkożercą. Żywi się m.in. żołędziami, orzeszkami buczynowymi. Jest utrapieniem rolników - ryjąc, potrafi poczynić wielkie szkody. W runie znajduje dżdżownice, owady, gryzonie, których nory odnajduje węchem, kłącza roślin, grzyby, zjada nawet padlinę.

  Rozród

  Okres godowy (huczka) w strefie klimatu umiarkowanego, od listopada do stycznia. W cieplejszych regionach o każdej porze roku. Odyńce często walczą ze sobą o dostęp do samic. Po 16-20 tygodniach ciąży samica może wydać na świat 12 młodych w jednym miocie. Po 10 miesiącach młode wyglądają już jak osobniki dorosłe.

  Zagrożenie i ochrona

  Na dziki poluje wiele drapieżników: wilki, niedźwiedzie, duże koty, krokodyle, węże, jednak największym zagrożeniem jest człowiek. W Polsce jest objęty ochroną sezonową.