"Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty..." M.Grechuta

01.03.2023
69

Dzisiaj rozpoczęła swe rządy wiosna... przynajmniej ta meteorologiczna, bo fenologiczna panuje już od kilku tygodni, z kolei na tę kalendarzową poczekamy jeszcze 20 dni. Co to takiego fenologia? Jest to dziedzina, której polem działania są zjawiska zachodzące w świecie flory i fauny oraz przyrody nieożywionej a dokładniej zmiany pogody w ciągu roku. Pod względem fenologicznych obserwacji przyrodniczych, najlepszymi obiektami są... rośliny. To właśnie cały świat botaniki, znajduje się pod bezpośrednim wpływem zmian atmosferycznych zachodzących w danym miejscu. Drzewa, krzewy, kwiaty reagują na klimat i na glebę, tym samym są one najważniejszą oznaką zmian przyrodniczych w  danym siedlisku. W takim przypadku obserwacji fenologicznych mówimy o fitofenologii.

Obecnie w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, prócz wczesnych oznak wiosny w postaci kwitnących krzewów oczarów, leszczyn oraz roślin cebulowych, możecie podziwiać coś jeszcze ~ pięknie wystrojone w barwne ogony pawie. Koguty pawii indyjskich, tracą swe ogony latem, okres zimowy jest czasem, kiedy brak u nich piór tzw. pokrywy nadogonowej. Późną zimą oraz wczesną wiosną, samce ponownie nakładają swe atrakcyjne i kolorowe treny, w ilości około 200 piór majestatyczej barwy. Niektórzy z naszych dumnych podopiecznych, rozpoczęli już nawet tańce godowe. Zwiedzający, mający szczęście podczas spacerów po parku pszczyńskim, mogą także usłyszeć klangor przelatujących żurawii oraz zaobserwować ciągnące po niebie klucze gęsi. W tym przypadku obserwacji mamy do czynienia z ornitofenologią, czyli fenologią ptaków.  

W związku z powyższym, śmiało o obecnej porze roku możemy mówić, że mamy do czynienia z zaraniem wiosny lub przedwiośniem. 

Foto: Michał Makowski

Zobacz galerię
Powrót