Żubra kochać mądrze
08.04.2024
201

W Pokazowej Zagrodzie Żubrów odbyła się prezentacja nowej ekspozycji edukacyjnej. Szkielet i dermoplast byka żubra uzupełnią ofertę edukacyjną warsztatów i lekcji przyrody. Sala dydaktyczna w budynku edukacyjno-ekspozycyjnym Pokazowej Zagrody Żubrów wzbogaciła się o nowe pomoce dydaktyczne. Dzięki uzyskanemu przez Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakupiono dermoplast oraz szkielet byka żubra (Bison bonasus).

W spotkaniu uczestniczyły władze samorządowe, m.in. burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, starosta pszczyński, Barbara Bandoła oraz lekarz weterynarii dr Mieczysław Hławiczka, szefowie Kół Łowieckich i przedstawiciele Lasów Państwowych. Informacjami na temat obecnej populacji żubrów i planami związanymi z ich hodowlą podzieliła się prof. Wanda Olech-Piasecka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, wykładowczyni w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która od ponad 30 lat zajmuje się ochroną żubra w Polsce i Europie. Z kolei prof. Wojciech Bielecki z Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej SGGW odkrył przed uczestnikami spotkania budowę i funkcje układu kostnego żubra. Jednocześnie podkreślił, że w Europie są tylko trzy tego typu eksponaty: jeden w szwedzkim muzeum, drugi w Hiszpanii, a trzeci w Białowieży. Teraz do tej nielicznej grupy dołączyła Pszczyna.

- Dzięki współpracy wielu instytucji, m.in. Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Nadleśnictwa Kobiór, gminy Pszczyna oraz naszej spółki mamy przyjemność i satysfakcję publicznej prezentacji kompletnego i naturalnego szkieletu byka żubra. Wyjątkowym jest fakt, że jest to drugi tego typu eksponat w Polsce, który teraz pomoże w prowadzeniu zajęć edukacyjnych pod kątem szeroko rozumianej roli żubra w środowisku naturalnym, jak i propagowaniu wiedzy na jego temat w naszej zagrodzie - podkreślił prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Jacek Patyk.

Uzupełnieniem ekspozycji są kopie grafik szkieletu żubra i tura przedstawionych w dziele „De uro nostrate eiusque sceleto commentatio” autorstwa Ludwika Henryka Bojanusa z roku 1825, które są częścią większego opracowania „Nova Acta Physico-Medica Academiae Cesareae Leopoldino-Carolinae Naturae Curiosorum”. Jest to istotne opracowanie dla żubrologów i przyrodników, ponieważ to w nim poprzez dokładną analizę porównawczą, Bojanus udowodnił, że żubr i tur są dwoma odrębnymi gatunkami.

- Żubry do Pszczyny zostały sprowadzone prawie 160 lat temu. Od tego czasu nasza miejscowość kojarzona jest właśnie z tymi zwierzętami. Cieszę się, że poza dbałością o rozwój oferty turystycznej Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej stale rozwija ofertę edukacyjną. Odzwierciedleniem są statystyki odwiedzających Pokazową Zagrodę Żubrów oraz uczniów korzystających z oferty warsztatowej - powiedział burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Kościec postawiono na podwyższonej platformie, dzięki czemu można zobaczyć najdrobniejsze szczegóły osteologicznej anatomii największego europejskiego ssaka lądowego. Jego artystyczną kopię przedstawiła obok na ścianie młoda i utalentowana pszczyńska malarka Wiktoria Kania.

Zobacz galerię
Powrót