Nowy eksponat w
23.11.2023
129

Po raz kolejny, nasza praca została dostrzeżona i doceniona przez Zwiedzających. Do "Izby Gajowego" przekazano historyczne pianino marki Neumeyer z przełomu XIX/XX wieku. Instrument stanowił część depozytu C. W. Meyera w północnoniemieckiej Lubece. Firma Neumeyer została założona w 1860 roku przez Fritza Neumeyera w Szczecinie. Rok później siedzibę przeniesiono do Berlina. Do roku 1898 firma sprzedała 25 000 instrumentów. Od 1905 roku, po śmierci ojca, kierownictwo w firmie przejął syn Max, który przemianował fabrykę na Gebr. Neumeyer. W 1928 roku na Targach Lipskich, których tradycja sięga 1895 roku, marka Gebr. Neumeyer zaprezentowała swój jubileuszowy fortepian o numerze seryjnym N° 60 000.

Bardzo cieszy możliwość prezentacji pianina, tym bardziej, że wzbogaca ono pod względem edukacyjnym nasz obiekt. Jest swoistym świadectwem znaczenia kulturowego Hochbergów na Śląsku. Książę pszczyński, Jan Henryk XI Hochberg von Pless, znany jest m.in. jako pomysłodawca utworzenia rogu myśliwskiego tzw. plessówki, który po dziś dzień wykorzystywany jest w trakcie polowań. Z kolei młodszy brat księcia, hrabia Jan Henryk XIV Bolko Graf von Hochberg był dyplomatą i … kompozytorem symfonii, oper oraz mniejszych kompozycji. Jest pomysłodawcą, prawdopodobnie najstarszego w Europie, święta muzycznego odbywającego się od 1876 roku w Zgorzelcu ~ Śląskiego Festiwalu Muzycznego. Był także dyrektorem Królewskiego Instytutu Teatrów w Berlinie.

Serdecznie dziękujemy Darczyńcom~Mirosławie oraz Damianowi z Brzeźc.

Jeżeli posiadacie Państwo przedmioty związane z historią łowiectwa, myślistwa, leśnictwa, kultury naszego regionu pszczyńskiego i nie wiecie co z nimi zrobić, serdecznie zapraszamy i zachęcamy do przekazania, celem wzbogacenia "Izby Gajowego".

Tekst/Foto: Michał Makowski

 

Zobacz galerię
Powrót