Podglądanie lęgów sikorek
22.05.2023
106

Wiosną ptaki wykazują gorączkowe ożywienie. Krzątają się wśród drzew, krzewów, zaglądają do budek w celach rekonesansu miejsca, gdzie mogą założyć gniazdo i wyprowadzić lęgi. Bogactwo typów ptasich domostw jest niesamowite~ile gatunków, tyle rozmaitych gniazd. Standardowe gniazdo składa się z trzech warstw: okrycia/konstrukcji zewnętrznej, przegrody oraz strefy wewnętrznej/wyścielającej. 

Obserwacja budowy gniazda, jest wciągającym i często zaskakującym zajęciem. Wiedzieliście np., że raniuszki używają do tworzenia gniazd... pajęczych sieci a większość ptaków, które lęgi mają na, lub w okolicy Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim, wykorzystuje futro żubrowe celem miękkiego wymoszczenia gniazda? Okres wysiadywania jaj jest także różny w zależności od gatunku ptaków. Jednymi z najwcześniej wysiadujących są krukowate, ptaki drapieżne oraz sowy. Najczęściej to samica wysiaduje jaja, czasem zastępowana przez samca lub przez niego żywiona. Większość gatunków wysiaduje jednorazowo wszystkie  jaja, młode rodzą się praktycznie w tym samym czasie. U gatunków drapieżnych, wylęg zaczyna się od momentu zniesienia ostatniego jaja co wydłuża czas narodzin. Okres wysiadywania trwa w zależności od gatunku, od około dwóch tygodni u sikor do ponad miesiąca u sowy. Stąd też ważne jest aby w trakcie wysiadywania nie niepokoić ptaków i zapewnić im bezpieczeństwo. 

Dzięki współczesnej technice, mamy możliwość podglądania prywatnego życia sikorek zamieszkujących prastarą Puszczę Białowieską, które możecie obserwować klikając w link

W galerii znajdziecie zdjęcia niektórych gniazd z naszej kolekcji ornitologicznej.

Życzymy miłych chwil w kontakcie z Przyrodą i podglądania Przyrody wśród nas!

Foto: Michał Makowski

Zobacz galerię
Powrót